Třídní hodina na téma „Tajemství zdraví!“
(O užitečnosti medu a mléka)
Pikalova Tamara Pavlovna,
třídní učitelka
třídy 8 „V“,
ZŠ č. 19 s rozšířenou výukou

Mnoho je zázraků na světě! Med přeci – zázrak ze zázraků!
Cíl: ukázat a dokázat velký význam mléka a medu pro normální fyzický a duševní vývoj dětí, seznámit žáky s léčivými vlastnostmi těchto produktů, přispět k rozšíření obzorů žáků.
Vybavení: multimediální technika, prezentace.

Průběh akce: Úvodní slovo třídního učitele o zdravém stravování. Jaké užitečné vlastnosti medu a mléka jste se podařilo nalézt? Podařilo se vám zjistit, v čem je tajemství zdraví? Proslovy žáků o užitečných vlastnostech medu a mléka za použití slidů prezentace.
Med: zajímavá fakta
1. žák: Dozvěděl jsem se, že včely – nejpracovitější tvorové na světě – žijí na zemi už dávno. Jejich pozůstatky byly nalezeny v sedimentech z období křídy, datovaných na 50–130 milionů let před naším letopočtem. Vědci prokázali, že včela se objevila o 28 milionů let dříve než člověk. Nejstarší zobrazení včel bylo nalezeno na skále v jeskyni Aranského údolí nedaleko španělského města Valencie – skalní malby ukazují člověka mezi včelami. Na obraze jsou dva lidé, lezoucí po lanech k malému otvoru ve skále, odkud jeden z nich sahá po včelích plástvích.
2. žák: Dozvěděl jsem se, že med je sterilní a vydrží desetiletí, dokonce století. Při vykopávkách hrobky egyptského faraona Tutanchamona byla nalezena nádoba s medem, který tam ležel více než 3500 let. Chuťové vlastnosti medu stovky let nijak neutrpěly.
3. žák: Dozvěděl jsem se o baktericidních vlastnostech medu. To bylo známo už ve starověku. V oblastech s horkým klimatem se běžně uchovávalo maso tak, že se potíralo medem a zakopávalo do země. Med chránil před zkažením šťávy rostlin, květy, plody, vzácná semena k setí. Je známo, že máslo pokryté medem se nezhorší po dobu půl roku, a potraviny jako ryby, ledviny, játra a další živočišné produkty ponořené do medu si zachovávají čerstvost při pokojové teplotě až 4 roky.

  Ptolemaios Lag přepravoval ve medu tělo Alexandra Velikého k pohřbení do Alexandrie z Indie. Tělo zesnulého vojevůdce, zalité medem, zvládlo v horkém létě roku 332 př. n. l. dlouhou cestu. Arabský cestovatel 12. století Abd al-Latif v jedné z egyptských pyramid blízko města Gazy objevil uzavřenou nádobu s medem starým 800 let, v níž bylo skvěle zachováno tělo dítěte z faraonovy rodiny.
4. žák: Podařilo se mi zjistit, že geniální lékař a myslitel Hippokrates před dvěma a půl tisíci lety úspěšně využíval med při léčení mnoha nemocí. Říkal: „Med, užívaný s jiným jídlem, je výživný, dává krásnou barvu pleti, udržuje mladost.“
Gaius Julius Caesar, když byl přítomen při obědě u senátora Palia Rumelia u příležitosti sté výročí jeho narození, zeptal se, jaký prostředek užívá pro podporu těla a ducha, a dostal odpověď: „Med – uvnitř, máslo – navenek.“
5. žák: K mému překvapení jsem zjistil, že první zprávy o užití medu ve výživě dětí se objevily ve 2. století našeho letopočtu. Pediatr Říma Saran z Efezu poprvé doporučil med pro novorozence. Už tehdy bylo pozorováno, že med přidávaný do mléka přispíval k růstu a dodával dítěti životní sílu.
  V starověkém Egyptě dávali med dětem ve školách, neboť bylo zjištěno, že žáci, kteří med přijímali, byli rozvinutější fyzicky i duševně, více nadaní.
  Ukazuje se, že vynikající chuťové a nutriční vlastnosti činí med hodnotným výživným produktem s vysokou energetickou hodnotou (100 g medu obsahuje 300 kalorií), proto rychle obnovuje energetické ztráty žáků. Přítomnost medu v jídelníčku žáků podporuje lepší vstřebávání vápníku a hořčíku, normální vývoj a stav pohybového aparátu.
  6. žák: Dozvěděl jsem se, že med může uspokojit potřebu lidského organismu prakticky ve všech minerálních solích. Podle nejnovějších vědeckých dat bylo v medu zjištěno 31 mikroelementů. Mezi nimi: železo, měď, vápník, draslík, sodík, hořčík, fosfor, jód, síra, chlor, zinek, mangan, hliník, bor, křemík, chrom, lithium, nikl, olovo, cín, titan, osmium a další. Každému z uvedených minerálů je přidělena vlastní, někdy velmi důležitá role v životní činnosti organismu. Například železo a měď zajišťují normální zásobování orgánů a tkání kyslíkem, neboť hemoglobin v krvi díky obsahu železa dokáže vázat kyslík a rozvádět jej po těle, zatímco měď jakoby aktivuje činnost železa. Pro normální fungování srdečního svalu je nezbytný draslík. Pro centrální nervovou soustavu – hořčík.
  Makro- i mikroelementy se nacházejí v jakémkoli přírodním medu ve stejném poměru, v jakém jsou přítomny v séru lidské krve. Med prakticky neobsahuje pesticidy ani jiné toxiny, protože včely postižené kontaminací obvykle nedošly zpět do úlu.

  7. žák: Zjistil jsem, že první zmínky o léčivých vlastnostech medu se objevily již ve starověkém Egyptě. Už Hippokrates, Pythagoras, Demokritos, Aristoteles vysoko cenili léčivé vlastnosti medu.
Slavný lékař středověku Avicenna psal: „Chceš-li dlouho žít a uchovat mládí, nutně jezte med.“ Tak byl med považován za jeden z hlavních prostředků posilování zdraví, prodlužování života. Používali jej i k léčbě řady nemocí.
Med byl hojně používán i ve staré Rusi. Dokonce existuje věda zabývající se vlivem včelařských produktů na zdraví člověka – apiterapie.

8. žák: Dozvěděl jsem se, že med obsahuje také květový pyl, některé hormony, organické kyseliny, zejména vinnou, citronovou, jablečnou, mléčnou, šťavelovou. V podstatě právě organické kyseliny propůjčují medu jeho neopakovatelnou chuť. To vše dává medu pověst produktu nejen chutného a užitečného, ale i léčivého.
9. žák: Zjistil jsem, že med nelze konzumovat v neomezeném množství, protože jeho sacharidy z téměř poloviny tvoří glukóza. A přítok velkého množství glukózy do krve dráždí Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní, což může přispívat k rozvoji diabetu. Navíc med je vysoce kalorický produkt. Energetická hodnota 100 gramů medu je 308–325 kcal (v jedné polévkové lžíci – 30 gramů medu). To znamená, že přehnaná láska k medu je přímá cesta k nárůstu tělesné hmotnosti a následně k obezitě. Denní dávka medu by neměla překročit 70–80 gramů, za předpokladu, že cukr a všechny cukrářské výrobky jsou vyloučeny. Tuto porci medu je třeba rozdělit na několik dávek.
10. žák: Objevil jsem 8 důvodů, proč jíst med:

  1. díky přítomnosti zvláštních látek med vykazuje antibakteriální, protiplísňové, antivirové účinky;

  2. med, bohatý fruktózou, může být konzumován lidmi s cukrovkou;

  3. pohankový med je bohatý na železo, což může výrazně pomoci lidem trpícím anémií;

  4. pomáhá při nachlazení a virových onemocněních. Má příznivý účinek na dýchací soustavu, ničí viry, působí protizánětlivě. Pomáhá rychlejší uzdravení;

  5. zlepšuje trávení;

  6. zlepšuje stav kostí a zubů tím, že zásobuje organismus vápníkem a zároveň ho udržuje v těle;

  7. posiluje imunitu člověka;

  8. pravidelná konzumace i malé množství medu (jedna polévková lžíce) snižuje úzkost a přispívá k hlubokému spánku (pokud se med sní večer).
    11. žák: Zjistil jsem, že kromě užitku může med působit i škodlivě na organismus. To se týká především lidí alergických na květový pyl. K tomu nelze přistupovat s lehkostí, neboť konzumace medu alergiky může vést k otoku plic a dokonce udušení.
    Těm, komu med vyvolává alergické reakce, je protiindikován. Často se u dětí po medu objevuje vyrážka, svědění, střevní potíže. Proto děti do jednoho roku by med dostávat neměly, starším je nutno med zahrnovat do stravy velmi opatrně, začínat od půl čajové lžičky.
    Trpícím cukrovkou určuje lékař podle závažnosti onemocnění individuálně množství medu, které lze denně konzumovat.
    Mléko – zdroj zdraví! Děti odpovídají na otázky.
    Zvedněte ruce, kdo z vás pije mléko ve školní jídelně? Doma?
    Proč pijete (nepijete) mléko?

Učitel: Jaké znáte užitečné vlastnosti mléka?

Ve společnosti vždy panovalo mínění, že mléko je zdroj zdraví. Popisujíce člověka vyzařujícího zdraví, říká se o něm: „krev s mlékem!“ Přijíždějíce na venkov, maminky se snaží napojit děti čerstvým mlékem. Při nachlazení pijeme nejdříve horké mléko. Jaké informace o užitečnosti mléka jste ještě odkryli?
1. žák: Starověcí filozofové, aniž by znali chemické složení a fyzikální vlastnosti mléka, ale pozorujíc jeho účinky na organismus, nazývali mléko bílou krví, šťávou života. Už dlouho před naším letopočtem lékaři v Egyptě, ve starém Římě i v Řecku užívali mléko k léčbě tuberkulózy, dny, anémie. Avicenna před více než tisíci lety psal o mléku jako o nejlepším produktu pro člověka. Ájurvéda, staroindický traktát o zdraví, uvádí, že mléko účinně léčí psychické poruchy – podrážděnost, neklid, přepětí, zbavuje nespavosti, uklidňuje a utěšuje.
2. žák: I dnes je první prostředek proti nespavosti šálek teplého mléka s medem. Ačkoliv mléko nemá speciální hypnotický efekt, vypité před spaním snižuje žaludeční sekreci, působí na receptory žaludku a má celkově uklidňující účinek. Kromě toho má mléko ještě mnoho užitečných vlastností. Mléko, zejména kozí, příznivě působí na sliznici žaludku a podporuje hojení jejích poškození.
3. žák: Mléko je cenným doplňkem k zelenině. Zvyšuje obsah vápníku ve stravě a přispívá k získání cenné směsi aminokyselin. Mléko se přidává do jahod, borůvek, červeného rybízu – to snižuje možnost vzniku alergické reakce. Ne každý ví, že mléko skvěle zahání žízeň. V horku organismus ztrácí mnoho vody potem, a spolu s ní se odstraňují minerální soli. Mléko, které tyto soli obsahuje, pomáhá udržet vlhkost a tím zmírňuje žízeň. Staletá zkušenost obyvatel Střední Asie ukazuje, že pro uhašení žízně je dobré kyselé odstředěné mléko nebo plnotučné mléko naředěné vodou.
4. žák: Zaujala mě informace, že mléko, kterému někteří připisují vlastnost přibírat na váze, ve skutečnosti může chránit organismus před nadváhou. Ukazuje se, že vápník bojuje s obezitou tím, že podporuje zvýšené spalování tuků v těle a snižuje jejich ukládání.
Navíc nedávné vědecké studie prokázaly, že dívky v období dospívání by měly přijímat mléčné produkty a vyhýbat se kolovým nápojům jako cola, pepsi a jiným osvěžujícím limonádám. Jinak v dospělosti je pro ně nevyhnutelný osteoporóza a zvýšená křehkost kostí. Je tomu tak, že právě v dospívání se tvoří rezervy vápníku v kostech, což je záruka jejich budoucí pevnosti.
5. žák: Američtí vědci dospěli k závěru, že konzumace nízkotučných mléčných výrobků může snížit riziko onemocnění kardiovaskulární soustavy, jako je mrtvice či hypertenze, až o 50 %. Vědci dva roky sledovali jídelníček a návyky 6000 lidí a výsledky jejich výzkumu ukázaly, že milovníci mléčných výrobků mnohem méně trpí chorobami srdce než ti, kdo tyto produkty vyhýbají. Obecně nelze pochybovat o užitečnosti mléčných produktů – to je evidentní. Například mléko: jeho složení je jedinečné! Tento produkt obsahuje všechny látky potřebné člověku. Nejcennější v mléce je speciální bílkovina, kterou organismus vstřebává mnohem lépe než maso. Dále mléko obsahuje tuky, laktózu (mléčný cukr), samozřejmě vápník a všechny známé vitaminy a enzymy. Zejména mnoho je v mléce vitaminů B1 a B2 (skupiny B). A také v něm ve velkém množství najdeme draslík, fosfor, železo, jód, zinek.
Děti zpívají častušky o zdravém stravování

My jsme veselé kamarádky,
Zazpíváme vám častušky.
O výživě užitečné
Vědět vám bude zajímavé!
Pijte, děti, mléko,
Vždyť učit se není lehké!
Pro vzdělání
Není lepší výživy.
Mléko – produkt užitečný,
Velice chutný, všem známý.
Řeknu vám od srdce –
Lepší potravy nehledej.
Jogurt, tvaroh, mléko –
Velké množství vápníku.
Zoubky vždy bílé –
A žádného kazu!
Preferenci dávám
Mléčné kaši,
Aby s každým novým dnem
Stávala se krásnější.
Mléko, tvaroh, zakysaná smetana
Jsou pro zdraví dobré.
Tyto produkty miluji,
Říkám vám od srdce!
Mám dlouhý cop,
Stužka krátká,
Máslo s medem spořádám,
Proto jsem mladá.
A růžec na tvářích
Vůbec není od coly,
Piji, děti, mléko,
Buďte všichni zdraví!
Někdy v noci nemohu spát,
Mléko s medem vypiji,
Sen krásný se mi zdá,
Že dostanu jedničku.
Bílá barva – chutnější není!
Zakysaná smetana, kefír.
A do pusy kouká
Lívánek s tvarohem.
Tvaroh, zakysaná smetana, kefír
Dobývají celý svět.
Máslo, jogurt – opravdu,
I do kosmu poletěly!
Chceš-li být zdravý,
Jez správně!
Pij více mléka,
Věnuj se sportu!
Pijte, děti, mléko,
Budete zdraví!
Nezapomeňte, že vám ho dávají krávy!!!
Mléko a med.

Mléko produkt užitečný,
Velmi chutná všem,
A ještě chutnější s medem,
Piji a hned jím!

Vitaminy tam tolik –
A chutnější potravy není!
Minerály, jód, železo –
Posílí imunitu.

No a když onemocníš,
Pilulky nejsou lepší
Mléko a lžíce medu –
To je tajemství zdraví!

Čtou se přísloví a rčení o mléčných výrobcích, hádají hádanky:
Přísloví a rčení:
Není umění špenát bílý natírat, na to je smetana.
Pes vidí mléko, ale džbán je hluboký!
Kočka cítí mléko v džbánu, ale čumák krátký.
To je zázrak: kráva je černá, ale mléko – bílé.
Dojí hodně, ale mléko řídké je.
V hrnci je mléko, ale hlava se nevejde.
Mléko je, ale získat je daleko.
Vyzkoušené kyselé mléko je lepší než vyzkoušené čerstvé máslo.
Kráva – na dvoře, mléko – na stole.
Kráva má rohy, ale mlékem bohatá.
Kráva pije vodu – dává mléko, had pije vodu – vylučuje jed.
Šťastnému i na vodě – smetana.
Jako sýr válí se v másle.
U bohatého vše v másle, u chudého ani kaše není.

Bez mléka smetana není.
Bez kvásku mléko nezkvasíš.
Bílá, ruměnná – rovná krev s mlékem.
Vydojit mléko – lehké, zpět nalít – zkus to.
Když zkysne, mléko nevznikne, když zestárne, mladé nebude.
Kráva v teple – mléko na stole.
Popečeš se na mléce, začneš nadávat i vodě.
Od něho, jak od kozy – ani srsti, ani mléka.
Kolikrát s býkem bojovat, ale mléko od něj nezískáš.
Uvařil jsi kaši, tak nešetři ani mlékem, ani máslem.
Hádanky:
Bílé, ale není sníh,
Chutné, ale není med.
Od rohatého se bere
A dětem dává. (Mléko)
I když tekuté – není voda,
Ne sníh, ale bílé. (Mléko)
Pod černou krávou bílý telátko. (Mléko)
Od něj – zdraví, síla
A vždy ruměnec tváří.
Bílé, a není bílo,
Tekuté, a ne voda. (Mléko)
Z bílého vody –
Dělej, co chceš:
Máslo do kaše,
Smetana do podmáslí,
Tvaroh na koláček.
Jez a pij, hostům nalej,
I kočce se neodvaž slehnout. (Mléko)
Ne sníh,
Stále bílé.
I když teče,
Není voda. (Mléko)

Čtou se básně o užitečnosti mléka a medu
Máša skládá ódu
Nazvanou „Sláva medu!“
A píše jako kulomet
Stometrovou báseň o medu:
„Sláva zlatému medu,
Štědře do sudu nalitému,
Na talíři, ve váze slav se, med!
Slav se, s medem krajíček!
Slav se, med v hrnku i v sklenici,
V dortu a v nákypu,
V mléku a v koláči,
Na palačinkách i v tvarohu.
Slav se, med s horkým čajem!
S dýní je med neobyčejný!
Kyselá s ním citron chutná
Asi milionkrát lépe.
Med je vždy ve vážnosti, v módě,
A vše, co v medu je –
Hruška, jablko, banán,
Dokonce modrý lilek.
Až k rozumu přivádí med sušenku.
Med, hodně jsi poezii hoden!
Hotovo. Půjdu tě sníst.“
G. Dyadina
Zajímá mě poznat:
Jen v létě každý rok
Včely nosí med do úlů?
Zlatý, voňavý, sladký.
Není pro vás, děti?
Obsahuje léky, vitaminy
Proti nachlazení i angíně.
Chcete být silní?
To znamená, musíte mít rádi med!
Zahrada v květu a louka kvetoucí …
V medu jejich pyl, nektar –
Nejchutnější, nejlepší
Dar celé naší přírody.
Co dalšího vám říct, děti,
Jestli jste získali zájem?
Mnoho je zázraků na světě!
Med přeci – zázrak ze zázraků!
G. Dyadina

Závěry třídní hodiny. Odpovězte na otázky:
– Vyjmenujte užitečné vlastnosti mléka, medu.
– Co nového jste se dozvěděli o mléku a medu?
– V čem je tajemství zdraví?
– Změnil se váš vztah k mléku a medu po tom, co jste slyšeli na třídní hodině?