MBOU „Střední všeobecně vzdělávací škola č. 19
s prohloubeným studiem jednotlivých předmětů“
Znaky dělitelnosti 10,
5, 2
-
třída
Simakova I.N.
učitelka matematiky
MBOU „ZŠ č. 19 s UIP“
město Starý Oskol
Téma lekce: „Znaky dělitelnosti 10, 5 a 2.“
Cíl lekce: seznámení a prvotní pochopení nového učebního materiálu, pochopení vztahů a souvislostí v předmětu studia, vytvoření podmínek pro vědomé a jisté ovládnutí dovedností využívání znaků dělitelnosti 10, 5 a 2 při řešení cvičení a úloh.
Vzdělávací cíle lekce:
-
formulovat znaky dělitelnosti 10, 5 a 2;
-
využívat znaky dělitelnosti při řešení cvičení a úloh;
-
rozvíjet dovednost matematického modelování.
Rozvojové cíle lekce:
-
rozvíjet tvůrčí stránku myšlení žáků;
-
rozvíjet schopnost zobecňování, klasifikace, vytváření závěrů a argumentů;
-
rozvíjet komunikační kompetenci žáků;
-
vytvořit podmínky pro projev poznávací aktivity žáků.
Výchovné cíle lekce:
-
rozvíjet kulturu duševní práce;
-
rozvíjet kulturu kolektivní práce;
-
rozvíjet informační kulturu.
Typ lekce:
– lekce studia nového materiálu a primární aplikace získaných znalostí.
Průběh lekce
Organizační moment
Aktualizace znalostí
Snímek 1: Které z uvedených pojmů na tabuli znáte a můžete vysvětlit jejich význam?
-
Dělitelnost součinu
-
Dělitelnost součtu
-
Dělitelnost rozdílu
-
Znaky dělitelnosti
Ukazuje se, že v některých případech můžeme říci, zda je dané číslo dělitelné jiným číslem, aniž bychom prováděli výpočty, pouze tím, že se podíváme na zápis tohoto čísla.
Chcete se dozvědět o těchto případech?
Pak si zapište téma naší lekce: „Znaky dělitelnosti 10, 5 a 2“.
Formulujte cíl lekce:
Seznámit se s těmito znaky dělitelnosti a naučit se je používat při řešení cvičení.
Snímek 2:
Co si myslíte, která z čísel jsou dělitelná 10?
34560 42650
65403 53064
65540 30346
Snímek 3: Můžete dokázat, že čísla 34560, 42650, 65540 jsou dělitelná číslem 10, aniž byste prováděli dělení?
A nelze každé z těchto čísel vyjádřit jako součin dvou činitelů a využít vlastnosti dělitelnosti součinu?
Snímek 4: Takto, podívejme-li se na číslo, můžeme říci, zda je dělitelné 10 nebo ne.
Snímek 5: Proč například čísla 53064, 30346, 65403 nejsou dělitelná číslem 10?
Protože v jednotkovém místě mají číslice jiné než 0 – číslice 4, 6, 3.
Formulujte znak dělitelnosti 10. (Učebnice str. 9)
Práce ve skupinách
Skupina 1 (Snímek 7)
Skupina 2 (Snímek 9)
Která čísla budou dělitelná 5?
Která čísla budou dělitelná 2?
48732 54270
30876 84785
36781 48732
54270 30876
84785 36781
Dokažte své tvrzení a formulujte znak dělitelnosti 5.
Dokažte své tvrzení a formulujte znak dělitelnosti 2.
Můžete požádat o nápovědu.
Snímek 11: Samohodnocení
Zafixování materiálu.
Seznámili jsme se se znaky dělitelnosti 10, 5 a 2. A proč je studujeme?
Snímek 12: Samostatná práce
VARIANT – 1
-
Vyberte z čísel 4, 5, 10, 25, 50, 75, 105, 120:
a) dělitelná 2;
b) lichá čísla;
c) dělitelná 5;
d) dělitelná 10. -
Napište všechna dvouciferná čísla, která obsahují pouze číslice 2, 4, 5, a která:
a) jsou dělitelná 2;
b) jsou dělitelná 5;
c) jsou dělitelná 10.
VARIANT – 2
-
Vyberte z čísel 3, 5, 15, 20, 93, 115, 200, 286:
a) sudá čísla;
b) čísla, která nejsou dělitelná 2;
c) dělitelná 5;
d) dělitelná 10. -
Napište všechna dvouciferná čísla, která obsahují pouze číslice 3, 5, 8, a která:
a) jsou dělitelná 2;
b) jsou dělitelná 5;
c) jsou dělitelná 10.
Závěr lekce
Pojďme si připomenout, jaký cíl jsme si stanovili na začátku lekce. Dosáhli jsme tohoto cíle a proč?
Domácí úkol: P. 2, str. 9 – 10, str. 12 – 13. Čísla 57, 58, a navíc: číslo 49.
Jaké jsou přínosy a výzvy radioterapie u metastatického karcinomu prsu?
Jak čelit absurditě války: Zkušenosti a myšlenky vojáka v polích
Jak Trumpova zahraniční politika formovala vztahy s Íránem, Evropou a Čínou?
Jak se vyvíjel styl Lorda Dunsanyho a co to znamená pro fantasy literaturu?
Jak se vyvíjí hustota a prostorová struktura v modelech Lemaître-Tolman?
Rozvrh mimoškolních aktivit pro žáky 1.-3. tříd, 2. čtvrtletí 2013/14
Dítě nechce dělat domácí úkoly: Co dělat, aby si je připravovalo s radostí?
Seznam učebnic používaných ve vzdělávacím procesu MKOŠ střední školy č. 2 města Makaryeva
Žádost absolventa aktuálního školního roku o registraci ke státní závěrečné zkoušce

Deutsch
Francais
Nederlands
Svenska
Norsk
Dansk
Suomi
Espanol
Italiano
Portugues
Magyar
Polski
Cestina
Русский