МБОУ „19. számú középfokú általános iskola
egyes tantárgyak mélyített tanulmányozásával”
A 10-re, 5-re és 2-re való oszthatóság jelei
-
osztály
Simakova I. N.
matematikatanár
MБОУ „19. számú általános iskola, mélyített oktatással”
Sztarij Oszkol város
Az óra témája: „A 10-re, 5-re és 2-re való oszthatóság jelei”.
Az óra célja: az új tananyag tanulmányozása és elsődleges megértése, az összefüggések és kapcsolatok felismerése a vizsgált fogalmakban, valamint a feltételek megteremtése annak érdekében, hogy a tanulók tudatosan és magabiztosan tudják alkalmazni a 10-re, 5-re és 2-re való oszthatóság jeleit feladatok megoldása során.
Oktatási feladatok:
– A 10-re, 5-re és 2-re való oszthatóság jeleinek megfogalmazása;
– Az oszthatósági szabályok alkalmazása feladatok és példák megoldásában;
– A matematikai modellezési készség fejlesztése.
Fejlesztési feladatok:
– A tanulók gondolkodásának kreatív oldalának fejlesztése;
– Az általánosítás, osztályozás, következtetés és levonás képességének fejlesztése;
– A tanulók kommunikációs kompetenciájának fejlesztése;
– A tanulók megismerési aktivitásának ösztönzése.
Nevelési feladatok:
– A szellemi munka kultúrájának fejlesztése;
– A csoportmunka kultúrájának fejlesztése;
– Az információs kultúra fejlesztése.
Az óra típusa:
– új tananyag elsajátítására és az ismeretek elsődleges alkalmazására szolgáló óra.
Az óra menete
Szervezési pillanat
Tudásaktiválás
-
dia: Mely fogalmakat ismeritek a táblára írtak közül, és meg tudjátok magyarázni azok jelentését?
A szorzat oszthatósága
Az összeg oszthatósága
A különbség oszthatósága
Az oszthatóság jelei
Kiderül, hogy bizonyos esetekben meg tudjuk mondani, egy szám osztható-e egy másikkal anélkül, hogy elvégeznénk a számítást — elég, ha csak ránézünk a számra.
Szeretnétek megtudni, mik ezek az esetek?
Akkor írjátok fel az óra témáját: „A 10-re, 5-re és 2-re való oszthatóság jelei”.
Fogalmazzátok meg az óra célját:
Megismerkedni a 10-re, 5-re és 2-re való oszthatóság szabályaival, és megtanulni azokat alkalmazni a feladatmegoldás során.
-
dia
Mit gondoltok, mely számok oszthatók 10-zel?
34560 42650
65403 53064
65540 30346 -
dia
Meg tudjátok bizonyítani osztás nélkül, hogy
34560
42650
65540 oszthatók 10-zel?
Nem lehetne mindegyiket két tényező szorzataként felírni, és a szorzat oszthatóságának tulajdonságát felhasználni? -
dia. Így tehát, ha ránézünk egy számra, meg tudjuk mondani, osztható-e 10-zel vagy sem.
-
dia. Miért nem oszthatók például a 53064, 30346, 65403 számok 10-zel?
Mert az egyesek helyén nem 0, hanem 4, 6, 3 számjegy áll.
Fogalmazzátok meg a 10-re való oszthatóság jelét. (Tankönyv, 9. oldal)
Csoportmunka
-
csoport (7. dia)
-
csoport (9. dia)
Mely számok oszthatók 5-tel?
Mely számok oszthatók 2-vel?
48732
54270
30876
84785
36781
48732
54270
30876
84785
36781
Bizonyítsátok be az állításotokat, és fogalmazzátok meg az 5-re való oszthatóság jelét.
Bizonyítsátok be az állításotokat, és fogalmazzátok meg a 2-re való oszthatóság jelét.
Ha szeretnétek, kérhettek segítséget.
-
dia: Önellenőrzés
Rögzítés.
Megismerkedtünk a 10-re, 5-re és 2-re való oszthatóság jeleivel. De miért tanuljuk ezeket?
-
dia: Önálló munka
-
VÁLTOZAT
-
Válasszátok ki a következő számok közül: 4, 5, 10, 25, 50, 75, 105, 120
a) a 2-vel oszthatókat;
b) a páratlan számokat;
c) az 5-tel oszthatókat;
d) a 10-zel oszthatókat. -
Írjátok fel az összes kétjegyű számot, amelyekben csak a 2, 4, 5 számjegyek szerepelnek, és amelyek:
a) oszthatók 2-vel;
b) oszthatók 5-tel;
c) oszthatók 10-zel. -
VÁLTOZAT
-
Válasszátok ki a következő számok közül: 3, 5, 15, 20, 93, 115, 200, 286
a) a páros számokat;
b) a 2-vel nem oszthatókat;
c) az 5-tel oszthatókat;
d) a 10-zel oszthatókat. -
Írjátok fel az összes kétjegyű számot, amelyekben csak a 3, 5, 8 számjegyek szerepelnek, és amelyek:
a
Hogyan alkalmazhatók a trópusi operátorok a mélytanulásban?
Miért volt fontos a dél-koreai védelmi költségek kérdése és hogyan alakultak a tárgyalások?
Miért érdemes célalapú vagy kvadratikus jutalmazási modelleket alkalmazni nyugdíj-megtakarítási stratégiákban?
Mi az Lynch-szindróma és hogyan befolyásolja a vastagbélrák kezelési stratégiáját?
Hogyan ábrázolta Pieter Bruegel a világot és annak értelmét a néprajzi közmondásokban?
A Köznevelési Szervezet Teljesítményének Mutatói, Amelyek Önszemléletre Szorulnak a 2015-2016-os Évre vonatkozóan
Angol nyelvi verseny “Interview” – A középiskolás diákok számára
Kémiai feladatok 9. osztályos tanulóknak (1).
Kérelem a gyermek általános iskolai osztályba történő felvételére és az anyanyelvi oktatás biztosítására

Deutsch
Francais
Nederlands
Svenska
Norsk
Dansk
Suomi
Espanol
Italiano
Portugues
Magyar
Polski
Cestina
Русский