Tunti oppitunti "Maailman ympäristö" 1. luokka (UMK "Venäjän koulu")
Opettaja: Shabanova E.A.
Tunnin aihe: Mistä syntyy roskat ja minne ne menevät?
Tunnin motto: Luonnossa ei ole roskia, ei ole jätteitä,
Opetellaan, ystävät, luonnon viisauksia!
Tavoitteet: Luoda edellytykset kotitalousjätteen lähteiden ja sen kierrätysmenetelmien käsityksen muodostamiselle; vakuuttaa kotitalouden, kaupungin ja luonnon siisteyden säilyttämisen tarpeellisuudesta.
Suunnitellut tulokset: Ymmärtäminen oppilaille siisteyden ylläpitämisen tärkeydestä; perusvalmiuksien omaksuminen yhteistoiminnassa.
Opetustehtävät
Henkilökohtaiset: Edistää oppilaiden ymmärrystä käsiteltävän aiheen arvosta ekologisen ongelman ratkaisemisen kautta; ymmärtää omien toimien merkitys pienissä ryhmissä, varmistaa motivaation oppimistoimintaan.
Aihekohtaiset: Organisoida oppilaiden toiminta valitessaan menetelmiä ja toimintatapoja jätteiden syntymispaikan ja kierrätyksen määrittämiseksi.
Metatehtävät: Edistää oppitunnin tehtävän ymmärtämistä ja halua suorittaa se sekä arvioida omia saavutuksia; järjestää tarvittavan tiedon hakeminen tekstien lukemisen kautta, kehittää yhteistyöelementtejä ryhmäkeskusteluissa erillisen jätteiden keräyksen tarpeellisuudesta; kyky rakentaa puhe-esityksiä.

Tunnin välineet: Kuvitus Zljutshka – Grjazjuchka, kamomillakukka kysymyskukkien terälehdillä, avaruuskaupungin kollaasikuva, tuotepaketit (paperiset, lasiset, muoviset, metalliset), "Viisaan kilpikonnan neuvot" -kirjekuori, 4 roskakoria, joissa on tekstit: paperi, lasi, muovi, metalli.

Tunnin kulku:
I. Organisatorinen hetki. Motivaatiota oppimistoimintaan.
(UUD: sisäinen halu osallistua oppimisprosessiin - "haluan"; tahdonvoimainen itseohjautuvuus, opettajan ja vertaisryhmän kanssa yhteistyön suunnittelu)
Vastuuoppilas: Aloitamme tunnin lämmittelyllä:
Nyt vedämme käsivarsia
Seisomme, selät suorina.
Vasemmalle-oikealle kallistuen,
Räjäytys, ja taas - räjäytys.
Ja hymyilemme toisillemme.
Aloitamme oppitunnin.

Opettaja: Kuinka mukavaa on tänään luokassamme, siisteys ja järjestys. Kiitos vastuuvuoroisille! Siistissä luokassa on helpompi ajatella.

  • Hyvät oppilaat! Tänään tunnille toin teille poikkeuksellisen viestin. Venäjän koulujen verkkosivustoille tuli hätäviesti. Kuka teistä tietää, mitä se tarkoittaa? (Se on hätäsignaali). Viestin mukana tuli seuraava sanoma, kuunnelkaa tarkasti.
    "Arvoisat maapallon asukkaat! Me elämme YALMEZ-planeetalla. Lähetämme teille kuvan planeetastamme, jota uhkaa tuho. Auttakaa meitä pelastamaan planeettamme! Kiitos etukäteen!"

  • Katsotaanpa kuvaa (Opettaja näyttää kolmiulotteisen kollaasin: avaruusympäristön taustalla on planeetta, joka on täynnä roskia, näkyy pulloja, pusseja, metallipurkkeja ja muuta. Roskavuoren päällä on Zljutshka - Grjazjuchka).

  • Lapset, mitä luulette, mikä on onnettomuus, joka on tapahtunut planeetalla? Ja mitä Zljutshka - Grjazjuchka tekee siellä? (Lapset arvelevat: hän ilmestyy sinne, missä on likaista).

  • Miten ajattelette, voimmeko me auttaa tämän planeetan asukkaita?

  • Siis eteenpäin! Onnea matkaan!

II. Itsemääräytyminen oppimistoimintaan
(UUD: kyky asettaa oppimistehtävä, suunnitella oma toiminta ja sen tulokset)

  • Ehdotan, että käännämme katseemme apukysymyksiin. Mitkä tärkeät kysymykset pitäisi esittää ongelman ratkaisemiseksi?
    Taululla on kamomillakukka, jonka terälehdillä on kysymyksiä: mitä? kuka? kuinka? mistä? minne? missä? milloin? miksi? miksi? "Aivomyrsky" Ryhmä valitsee tärkeimmät kysymykset: mistä roskat tulevat? ja minne viedä roskat? Taululle ilmestyy oppitunnin aihe: "Mistä roskat syntyvät ja minne ne menevät?"

  • Jos vastaamme näihin kysymyksiin, olemme ratkaisseet tehtävän.

  • Mistä etsimme vastauksia? Määritelkäämme avustajamme. (Kysy opettajalta, kysy toisilta, käytä oppikirjaa, pyydä Viisasta kilpikonnaa avuksi, taululle ilmestyvät "apulaiset"-symbolit)

  • Katso oppikirjan sisällysluettelosta, löytyykö sieltä kysymyksiämme?
    (Lapset tarkistavat oppikirjan sisällysluettelon sivu 95, löytävät tarvittavan sivun)

  • Venäläinen sananlasku sanoo: "Yksi äly on hyvä, mutta kaksi on parempi". Seuraamme neuvoa ja työskentelemme ryhmissä (istumme ryhmiin, joissa on vakituinen kokoonpano).

III. Uusien tietojen ja toimintatapojen omaksuminen
(UUD: ongelmien asettaminen ja ratkaiseminen: itsenäinen ratkaisujen kehittäminen, oppimisyhteistyön suunnittelu; kyky tietoisesti ja vapaaehtoisesti rakentaa puhe-esityksiä; tarvittavan tiedon etsiminen ja erittely)

  1. Aiempien tietojen aktivointi aiheesta "Mistä roskat tulevat?"
    Ryhmätyö. Kertaamme ryhmätyöskentelysäännöt, jaamme tehtävät ryhmässä. Mallinnamme tilannetta (tukeutuminen henkilökohtaiseen kokemukseen, elämänkokemukseen). Lapset saavat tehtävän kortteihin.
    Kortti. Tehtävä 1 Keskustele ryhmässä, mistä roskat tulevat?

  2. vaihe. Muistakaa: mitä tavaroita ihminen käyttää joka päivä?
    Mikä roskista syntyy tuotteen käytön jälkeen?

  3. vaihe. Tarkista oppikirjasta sivulta 78

  4. vaihe. Lue sivulta 78, mitä Zljutshka - Grjazjuchka rakastaa.

  5. vaihe. Valmistele ilmoitus: "Olemme oppineet..."
    Toiminnan tulos: (Kuvitus muurahaisesta taululla). Olemme oppineet, että tavallisessa roskassa piilee suuri ongelma, jonka ratkaisemme yhdessä. (Sivu 78 oppikirja)

    Kuunneltuamme kaikki ilmoitukset, teemme johtopäätöksen: Ihminen käyttää elämänsä aikana monia tavaroita (hygienia, ravitsemus, opiskelu, vapaa-aika jne.); kun ne eivät ole enää tarpeellisia, ne muuttuvat roskiksi, kuten myös näiden tavaroiden pakkaukset. Onko planeetta todella kaunis, kun se on täynnä roskakasoja? Kuinka voimme säilyttää planeetan kauneuden?
    Siirtyminen ekologiseen ongelmaan: ihminen ei voi elää ilman näitä tavaroita = nämä tavarat estävät elämää. Mitä tehdä?

  • Lähdetäänpä lepäämään, jotta voimme keskittyä tämän tärkeän tehtävän ratkaisemiseen.
    Liikkuva liikuntatauko "Kerää roskat": mene etsimään tarpeettomia pakkauksia koululta: 1. luokka - ruokalaan, 2. luokka - käytävälle, 3. luokka - luokkaan, 4. luokka - liikuntahalliin (opettaja on valmiiksi asettanut pakkaukset) tai tilanteen mukaan opettajan valinnan mukaan runomuodossa
    Avoimella niityllä kasvaa kukkia,
    Tuuli puhaltaa toisinaan,
    Ja sitten taas nousevat,
    Hämmästyttävän kauniit kukat.
    Mutta tämä ei ole huono,
    Ja ne kukkivat edelleen.
    Aurinkoon kääntyvät kukat,
    Lehdet kallistuvat,
    Kallista sinäkin,
    Ja kukat laskevat terälehtensä.