Oppitunti "Matematiikka" (M.I. Moro)
2. luokalla aiheesta:
"Laskentatekniikka 26+7"
Opettaja:
Alakoulun opettaja
Sapranoova S.S.
2012
Teknologinen kartta matematiikan oppitunnin mallille
Aiheesta "Laskentatekniikka 26+7" (2. luokka)
Oppitunnin tyyppi: uuden materiaalin opiskelu ja ensivaiheen vakiinnuttaminen.
Didaktinen tavoite: luoda edellytykset uusien laskentatekniikoiden ymmärtämiselle, oppimateriaalin pohjalta oppimisongelmien ratkaisulle sekä oppilaiden sisäisen motivaation kehittymiselle.
Tavoitteet oppitunnin sisällössä:
-
Opettava: Tutustuttaa oppilaat laskentatekniikkaan 26+7 -tyyppisille laskuille.
-
Kehittävä: Kehittää oppilaiden matemaattista kiinnostusta, opettaa ratkaisemaan 26+7-tyyppisiä laskuja, sekä kehittää pohdintakykyä ja kykyä tehdä johtopäätöksiä aiempien tietojen pohjalta.
-
Kasvattava: Vahvistaa kollektiivisuuden tunnetta, näyttää oppilaan merkityksen yhteisessä luokkatyöskentelyssä yhteisten matemaattisten tehtävien avulla. Kannustaa matemaattiseen kiinnostukseen pelillisten tehtävien kautta.
Opetusmenetelmät: reproduktiivinen, selittävien ja havainnollistavien menetelmien yhdistelmä sekä osittain etsiminen.
Oppimistoiminnan järjestämismuodot: yksilöllinen, ryhmätyö, eturyhmä.
Opetusteknologia: pelillinen lähestymistapa.
Opetusvälineet:
-
M.I. Moro, M.A. Bantova jne. Matematiikka, oppikirja 2. luokalle, sähköinen lisämateriaali M.I. Moron Matematiikka 2. luokalle, projektori, esitys, vastauskortit, eri aikakausien joulukuusenkoristeiden kuvat, punaiset, keltaiset ja ruskeat tähdet.
Oppitunnin kulku:
Vaiheet | Opettajan toiminta | Oppilaiden toiminta | Yleiset oppimistoiminnot, jotka tukevat henkilökohtaisia, aineen tai metatason tuloksia
Organisointivaihe | Määrittelee oppilaiden valmiustason ja valmistaa heidät vastaanottamaan oppimateriaalia. | "Tänään meillä on sellainen oppitunti, jossa työskentelemme kaikki yhdessä. Meidän täytyy suorittaa tehtävät ajallaan." | Oppilaat tarkistavat työpaikkansa valmiuden. | Henkilökohtaiset: ymmärtävät tietojen merkityksen, haluavat oppia, tunnistavat itsensä oppilaan roolissa.
Syy-seurausvaihe | Opettaja ja oppilaat yhdessä miettivät, miten ratkaista tietyt laskutehtävät ja ongelmat. | "Mikä esimerkki oli vaikea ratkaista?" | Oppilaat ratkovat ongelmia ja kommentoivat omia ratkaisujaan.
Fysiologinen tauko | Lyhyt lepo ja liikuntahetki. | "Nyt teemme pieniä liikkeitä." | Oppilaat suorittavat liikkeitä opettajan ohjeiden mukaan.
Ennenlopetustehtävä | Eri tyyppisiä laskuja esitetään uusien laskentatekniikoiden harjoittelemiseksi. | "Ratkaiskaa seuraavat esimerkit." | Oppilaat ratkaisevat tehtäviä ja selittävät ratkaisut yhdessä opettajan kanssa.
Itsenäinen työskentely ja itsearviointi | Oppilaille annetaan esimerkit ja oppilaat ratkaisevat ne itsenäisesti. | "Tarkistakaa ratkaisunne ja arvioikaa omat vastauksenne." | Oppilaat tekevät itsearviointeja ja tarkistavat työnsä.
Loppukeskustelu ja kotitehtävä | Opettaja kysyy oppilailta, mitä he ovat oppineet ja miten he voivat soveltaa tietoja. | "Mitä oppitunnilla opin ja miksi se oli tärkeää?" | Oppilaat arvioivat oppimistaan ja valitsevat tehtävät kotitehtäväksi.
Miksi Theaetetoksen lauseen todistus on ongelmallinen ja miten se voidaan korjata?
Miten sähköinen kenttä ja lämpötila vaikuttavat dipolimomentin magneettisiin oskillaatioihin kvanttisissa renkaissa?
Mikä tekee Kolmivelhoturnauksesta ainutlaatuisen ja miten kilpailijat kohtaavat haasteet?
Lasten urheilusektion valinta: miten liikunta voi tukea eikä vahingoittaa terveyttä
Ravintotarjonta ja sen järjestäminen Makaryevon kunnan kouluissa
Työskentelysuunnitelma lasten oikeuksien valtuutetun toimesta MKOY keskikoulu №2, Makaryev, lukuvuosi 2018-2019
Hallinto-yhteisvalvontapäiväkirja luokka nro ____ __________taso

Deutsch
Francais
Nederlands
Svenska
Norsk
Dansk
Suomi
Espanol
Italiano
Portugues
Magyar
Polski
Cestina
Русский