Vlastivědná hodina v 1. „B“ třídě
A.A. Plešakov „Svět kolem nás“
Téma: „Kde žijí lední medvědi?“
Učitelka 1. stupně: Šabanova J.A.
Cíl hodiny: vytvářet představu o rozmanitosti přírody Země.
Očekávané výstupy žáků:
– pochopit, že na Zemi existují velmi chladné oblasti – Severní ledový oceán a Antarktida;
– naučit se je najít na glóbu a uvést příklady zvířat, která v těchto oblastech žijí.
Pomůcky:
Žáci: modelovací sada s fyzickou mapou světa; figurky zvířat; barevné tužky; signální kartičky – zelené a červené kolečka; pro výrobu medvídka Umky: předlohy, barvy nebo barevné tužky, lepidlo, vata nebo výplňový materiál.
Elektronické zdroje: videoukázky z pohádek „Tučňáček Lolo“, „Umka“, Dětská elektronická encyklopedie „Cyril a Metoděj“.
Úkoly hodiny:
-
Seznámit se s chladnými oblastmi Země, jejich názvy, geografickou polohou a zástupci živočišné říše.
-
Ukázat souvislost mezi přírodními podmínkami a živočišným světem.
-
Naučit základní práci s glóbem a mapou.
-
Rozšiřovat obzory, rozvíjet slovní zásobu, schopnost porovnávat a analyzovat.
-
Vychovávat zvídavost a touhu po nových poznatcích.
Průběh hodiny:
1. Organizační moment
Zazvonil nám školní zvonek,
hodina už začíná,
budem spolu pracovat,
nová fakta poznávat!
Pokud jsme všichni připraveni, ráda bych vás dnes opět pozvala na cestu, ale nejprve se podívejte na slova na magnetické tabuli. Co si myslíte, proč jsou dnes právě tady? (Otázky z minulých hodin.)
To jsou otázky, které si klademe v našich hodinách a učíme se na ně hledat odpovědi. Na které jsme už odpověděli?
Dnes se nám bude hodit otázka KDE?
2. Určení tématu hodiny
Poslouchejte hádanky:
V tmavě modrém oceánu,
vylovím mrože packou,
po kluzké ledové kře
bez strachu se nechám nést.
(Lední medvěd)
(Učitel připevní na tabuli obrázek ledního medvěda.)
Skvělý plavec, rybář zdatný,
v černém fraku, celý ladný.
Spí na kře, i když stojí,
z ledu pelíšek si strojí.
(Tučňák)
(Učitel připevní na tabuli obrázek tučňáka.)
Děti, proč myslíte, že jsme si dnes připomněli právě tato zvířata? A jaká otázka bude tématem dnešní hodiny?
3. Oznámení tématu hodiny a stanovení cíle
Téma dnešní hodiny je: „Kde žijí lední medvědi a tučňáci?“
– Našemu kamarádovi – Mravenečkovi Otázkovi – je to taky velmi zajímavé. Kdo ví, kde tito živočichové žijí?
(Vyslechnutí odpovědí dětí.)
– Vzpomeňte si na roztomilého medvídka Umku. Figurku Umky připevníme na tabuli.
Pojďme se spolu s Mravenečkem vydat na návštěvu k Umkovi. Ať nám poví o svém domově.
– Ale cesta je dlouhá a těžká. Pomůže nám kouzelný květ z pohádky V. Katajeva – „Sedmibarevka“.
Vzpomínáte si na kouzelná slova? Opakujte po mně.
4. Pohybová chvilka
Leť, leť, lístku květu,
přes západ na východ,
přes sever, přes jih,
vrať se zpět, ať je klid.
Když se dotkneš země dlaní,
ať se naše přání splní. (2x)
– Přejeme si být tam,
kde žijí lední medvědi.
(Žáci si sednou, učitel čte úryvek z pohádky „Sedmibarevka“ od V. Katajeva.)
– Kde se ocitla Žeňka? A kde jsme my?
– Kolem nás je sníh, led, je tu velká zima… (na Severním pólu)
– Na našem glóbu je Severní pól tady.
(Jednotlivé ukázky na glóbu.)
Jakou barvou je tato oblast na glóbu označena? Proč asi? Jaké je tu počasí?
– Abychom nezmrzli, musíme se vybavit – co vše budeme potřebovat?
5. Práce s novým učivem
– Otevřete si pracovní sešity na straně 31.
Najděte úkol č. 1. Prohlédněte si obrázek.
Diskutujte ve dvojicích, co si vzít na cestu na Severní pól a tužkou zakroužkujte to, co je vhodné.
(Samostatná práce ve dvojicích, následuje společné vyhodnocení.)
– Na Zemi je velmi chladná oblast – Severní ledový oceán. (učitel připevňuje kartičku s názvem)
Jeho většina je trvale pokrytá ledem a sněhem. V této oblasti leží Severní pól. Oblast se nazývá také Arktida. (další kartička)
Mohou zde žít zvířata? (ano)
– A co musí mít, aby jim nebyla zima? Snad také čepice a rukavice? :)
– Hospodářem Severního pólu je samozřejmě lední medvěd.
Umka nám o sobě pustí krátký film.
(Video – ukázka z pohádky o Umkovi.)
Co jsme zajímavého zjistili?
Informace od Moudré želvy:
Lední medvědi žijí na Severním pólu, v oblasti věčného ledu a sněhu. Je to největší a nejsilnější zástupce medvědů – váží asi 700 kg, měří až 3 metry.
Jsou celí pokrytí hustou bílou srstí, která výborně izoluje teplo.
Proč si myslíte, že je jejich srst právě bílá?
Jsou výborní plavci, vydrží dlouho ve vodě a srst je udrží v suchu.
Lední medvěd je masožravec. Čím se asi živí? (tuleni, ryby, mořské řasy, ptačí vejce)
– Tak kde žijí lední medvědi? (Ukázání na glóbu – Severní pól.)
6. Praktická práce
– Na velké mapě světa najděte oblast Severního ledového oceánu.
Jaké zvíře tu žije?
Kam umístíme figurku medvěda? (Do oblasti Arktidy.)
(Individuální práce s mapou.)
– A teď už víme, kde žijí lední medvědi!
5. Pokračování v novém učivu
– Podívejte se znovu na glóbus. Tady je Severní pól a medvěd, ale co je na opačné straně? (Jižní pól.)
– A tam žije jiný pohádkový hrdina – odvážný tučňák Lolo!
– Nechme ho vyprávět o svém životě a vydáme se za ním.
– Vezměme opět náš kouzelný květ a řekněme kouzelná slova.
6. Pohybová chvilka
Leť, leť, lístku květu,
přes západ na východ,
přes sever, přes jih,
vrať se zpět, ať je klid.
Když se dotkneš země dlaní,
ať se přání naše splní –
být na Jižním pólu s dětmi.
– Jsme na Jižním pólu, tato oblast se nazývá Antarktida. (učitel připevňuje kartičku)
– Měli bychom si tady svléknout teplé oblečení? (ne – taky je tu zima)
– Jakou barvou je Antarktida na glóbu? (bílou) Proč?
Je to pevnina pokrytá silnou vrstvou ledu, podobně jako Arktida.
– Nejznámějším zvířetem Antarktidy je tučňák!
Kdo jsou tučňáci?
– Lolo nám to ukáže.
(Video – ukázka z pohádky „Tučňáček Lolo“)
– Co jsme viděli? Jak rodiče pečují o mláďata? Kde je schovávají?
Jak je krmí? Odkud berou potravu?
Tučňáci jsou mořští ptáci. Dobře plavou a loví ryby, kraby, ráčky.
Jaký znak ukazuje, že tučňák je pták, a ne ryba? (peří)
– Tučňáci neumí létat – místo křídel mají ploutve.
– Pod kůží mají silnou vrstvu tuku – chrání je před zimou a větrem.
– I v takových podmínkách vychovávají mláďata: každá dvojice snese jedno vejce, z něj se vylíhne mládě a to později navštěvuje tučňáčí „školku“, zatímco rodiče shánějí potravu.
7. Praktická práce
Na mapě najděte oblast Antarktidy.
Jaké zvíře tu žije?
Kam umístit figurku tučňáka? (do oblasti Antarktidy)
(Individuální práce.)
ZVÍŘATA:
V Antarktidě nežijí jen tučňáci. Jsou tu i tuleni, mořští sloni, ptáci – albatrosi.
Panorama z dětské encyklopedie „Cyril a Metoděj“.
A co je toto za oblast? Poznali jste ji? Jaká zvířata žijí v Arktidě?
Sousedy Umky jsou mrož, tuleň, rybák.
18. Závěr hodiny
– Které chladné oblasti Země jsme dnes navštívili? (Severní pól / Arktida a Antarktida)
– Ukažte je na glóbu.
– Které póly tu leží?
– V čem jsou si tyto
Jak napsat a zpracovat skvělý projekt nebo výzkum (paměťka pro žáka)
Kovalentní vazba. Metoda valentních vazeb
Plán realizace opatření pro zlepšení kvality výuky a profesního rozvoje učitelů v MŠO č. 2 ve městě Makaryev pro školní rok 2016-2017
Ukazatele činnosti vzdělávací organizace podléhající sebehodnocení za období 2015-2016

Deutsch
Francais
Nederlands
Svenska
Norsk
Dansk
Suomi
Espanol
Italiano
Portugues
Magyar
Polski
Cestina
Русский