Chemie v 8. třídě
Téma: „Chemické reakce“
Cíl hodiny: seznámit s pojmem chemická reakce.
Úkoly hodiny:
Vzdělávací: vytvořit definici chemické reakce; prozkoumat znaky a podmínky chemických reakcí, jejich využití a význam pro lidský život.
Rozvojové: rozvíjet kreativní a výzkumné schopnosti žáků s využitím technologie problémového učení; schopnosti pozorovat, analyzovat, porovnávat, zobecňovat, mluvit a vyjadřovat své myšlenky; schopnosti samostatné práce s doplňujícími informacemi; schopnosti pracovat v týmech a individuálně.
Výchovné: podporovat zájem o poznání a o předmět chemie; rozvíjet vzájemný respekt mezi žáky, sebedůvěru a sebehodnocení; vytvářet pozitivní psychologickou atmosféru.
Typ hodiny: netradiční (dílna pro tvorbu nových znalostí)
Metody: problémově vyhledávací, výzkumné.
Formy: střídání individuální, skupinové a kolektivní práce.
Pomůcky: instruktážní karty; elektronická aplikace k učebnici; počítač, projektor; souprava reaktantů pro laboratorní práci (viz instrukce);

Průběh hodiny:
I. Organizační část
(Cíl: vytvořit pozitivní emocionální atmosféru, připravit a organizovat žáky).
Učitel:
Dnes máme netradiční hodinu – kreativní dílnu pro tvorbu nových znalostí. Každý z vás dostane roli mistra. Budete mít možnost ukázat své kreativní schopnosti, umění pracovat samostatně i v týmech, zlepšovat své výzkumné schopnosti.
V dílně neexistuje hodnocení, soutěžení nebo rivalita. Každý má právo vyjádřit svůj názor a my k tomu přistoupíme s pochopením. Moje role je být mistrem mistrů, budu vám trochu pomáhat stát se mistry.

II. Indukce (vyvolání)
(Cíl: vytvořit emocionální nastavení pro hodinu, vzbudit zájem o následující práci)
Snímky EOR: chemické jevy (reakce)

  • hoření dřeva v ohni,

  • hoření domácího plynu,

  • hoření svíčky,

  • kysání mléka,

  • fotosyntéza,

  • oxidace měděného nádobí,

  • otevřená láhev s perlivou vodou,

  • hoření bengálské hvězdy.
    Učitel:
    Děti, jak myslíte, jakým obecným termínem bychom mohli označit všechny tyto ukázané procesy?
    Očekávaná odpověď: chemické jevy nebo chemické reakce.

III. Tvorba nových znalostí
Učitel:
Takže téma naší hodiny je „Chemické reakce“. (Během hodiny budou provedeny základní zápisky do sešitu).
Tento pojem bude předmětem našeho zkoumání.
Jaká problémová otázka zde vzniká? Co se musíme dozvědět?
Očekávaná odpověď: co je chemická reakce, co se při ní děje, její hlavní rozdíly oproti fyzikálním jevům.

Pojďme společně formulovat cíl a úkoly našeho výzkumu.
(Učitel pomáhá, nasměrovává).
Cíl: seznámit s pojmem chemické reakce jako hlavním objektem chemie.
Úkoly:

  • formulovat definici chemické reakce,

  • prozkoumat podstatu vzniku a průběhu chemických reakcí,

  • určit, co se děje při chemické reakci,

  • naučit se aplikovat získané znalosti v životě.

Řešení problému. Provádění laboratorní práce.
Učitel:
Nyní se stanete mladými výzkumníky-mistry, kteří pracují v chemické laboratoři.
Vaším úkolem je provést pokusy, které jsou popsány v instrukcích. Ústně odpovědět na otázky 1. bodu instrukce. Nezapomeňte na pravidla bezpečnosti při provádění pokusů. Instruktáž o bezpečnosti práce. (Práce ve skupinách).

Socializace.
Prezentace skupin: ukázání výsledků pokusů, vysvětlení, odpovědi na otázky.

Učitel:
A nyní proveďte 2. bod instrukce. Dokončete větu v sešitu: „Chemická reakce je...“
Socializace.
Poslech vysvětlení každé skupiny.
Porovnání s příkladem, oprava a konečná formulace tohoto pojmu.
„Chemická reakce je přeměna jedněch látek na jiné, které se liší od původních složením, strukturou a vlastnostmi.“
Učitel:
Odpověděli jsme na hlavní otázku – co je chemická reakce? A co ještě potřebujeme zjistit? (Odpovědi dětí, učitel pomáhá). Reakce se charakterizuje určitými změnami. Jak myslíte, jak se těmto změnám říká?
Očekávaná odpověď: znaky.
Podle jakých znaků můžeme říci, že došlo k chemické reakci? Na tuto otázku vám pomohou výsledky provedených pokusů a 3. bod instrukce.
(Práce ve skupinách).

Socializace. Žáci vyjmenovávají znaky chemických reakcí.
Porovnání s příkladem, oprava a zápis do sešitu.

Tvorba problémové situace.
Učitel:
Děti, víte, že poleno dřeva je těžší zapálit než tenkou třísku. Těžší se zapaluje i kus uhlí. A při kontaktu dřevěných pilin s vzduchem při běžné teplotě se piliny nezapalují.
Problémová otázka: Jak to lze vysvětlit? Co musíme udělat, aby došlo k chemické reakci?
Očekávaná odpověď: musí být splněny určité podmínky.
Žáci sami vyjmenovávají podmínky pro průběh chemických reakcí. Pokud mají problém, učitel doporučuje provést 4. bod instrukce.
Socializace. Žáci vyjmenovávají podmínky chemických reakcí.
Porovnání s příkladem, oprava a zápis do sešitu.

Učitel:
Děti, a kde se chemické reakce používají? Jaký mají význam?
(Odpovědi žáků). Provádění 5. bodu instrukce. Zaměřte se na výstavu „Chemie kolem nás“.

Pod vedením učitele žáci docházejí k závěru: chemické reakce hrají obrovskou roli v životě člověka a lidstva jako celku. Neexistuje žádný obor, kde by se produkty chemických reakcí nevyužívaly. A dokonce i živé organismy jsou celé chemické laboratoře, kde každou minutu a sekundu probíhají různé reakce.

V. Domácí úkol
Povinný: p. 26, otázky 2,3 str. 139
Doplňkový: 2-3 příklady chemických jevů a jejich využití.
Kreativní: vymyslete hádanky o chemických jevech, pohádku nebo křížovku.

VI. Reflexe. Žáci hodnotí svou činnost během hodiny.
Učitel: Na stole jsou karty, doplňte do nich věty.
Dnes na hodině jsem:

  • se naučil...

  • bylo to zajímavé...

  • bylo to těžké...

  • mé pocity...

  • považuji za důležité...

  • pochopil jsem, že...

  • cítil jsem, že...

Hodnocení učitele: Skvélé! Děkuji všem za aktivní, plodnou a kreativní práci!

Příloha 1.
Instrukce pro skupinovou práci
I. Provádění laboratorních pokusů.

  1. Do zkumavky dejte několik kousků křídy (CaCO3). Opěrně přidejte trochu roztoku sírové kyseliny (H2SO4). Co pozorujete? Může tento jev být považován za chemickou reakci? Pokud ano, proč? Mění se látky po provedení pokusu?

  2. Do zkumavky opatrně nalijte trochu roztoku hydroxidu draselného (KOH) a přidejte stejné množství roztoku měďnatého síranu (CuSO4). Co pozorujete? Může tento jev být považován za chemickou reakci? Pokud ano, proč? Mění se látky po provedení pokusu?

  3. Do zkumavky nalijte trochu roztoku chloridu barnatého (BaCl2) a přidejte opatrně stejné množství roztoku sírové kyseliny (H2SO4). Co pozorujete? Může tento jev být považován za chemickou reakci? Pokud ano, proč? Mění se látky po provedení pokusu?
    II. Doplňte do sešitu větu: „Chemická reakce je…“
    (Pokud máte problémy, podívejte se do učebnice Gabriely str. 13)
    III. Vyjmenujte znaky chemických reakcí (pomohou vám předchozí zápisy v sešitu)
    IV. Vyjmenujte podmínky průběhu chemických reakcí.
    (Pomůže vám učebnice Gabriely str. 138)
    V. Uveďte příklady využití chemických reakcí.