Třídní hodina
Třída: 1
Učitel: Elena Nikolaevna Zarutskaya
Téma: Kouzelný svět umění
Cíle: Formovat u žáků věčné hodnoty: lásku k vlasti, k národu, k rodné přírodě, k krásnu.
Úkoly: Seznámit žáky s různými druhy umění: literaturou, malířstvím, hudbou, kinematografií;
-
rozvíjet smysl pro krásu, estetický vkus, zájem o tvořivost, spolupráci mezi žáky;
-
vychovávat lásku k vlasti, rodné přírodě, národu prostřednictvím různých žánrů umění.
Pomůcky: Reprodukce obrazů ruských malířů o přírodě, portréty ruských spisovatelů, skladatelů, multimediální projektor, nahrávka hudebního díla P. I. Čajkovského „Bříza“, tiskové materiály.
Průběh hodiny
Organizační moment
Děti, vezměte si ruce.
Když se dlaně dotknou dlaní,
Srdce se setkají,
Duše se dotknou,
V nich se rodí laskavost.
Usmějte se na sebe, začneme naši hodinu.
Aktualizace základních znalostí
Krása žije na světě.
Nežije někde daleko, ale hned vedle.
Vždy „otevřená“ našim očím.
Vždy průhledná a lehká.
Krása žije na světě.
Co si myslíte, o jaké kráse kolem nás jde řeč?
V čem spočívá?
Můžeme vám povědět, jaká byla příroda před námi?
Odkud to zjistíme? (Z knih, v muzeu)
Kdo nám v tom pomáhá, kdo nám zanechává popis krásy přírody a vlasti? (Básníci, malíři, hudebníci)
Oznámení tématu hodiny
Dnes uskutečníme virtuální exkurzi po síních muzea.
Téma naší exkurze „Kouzelný svět umění“.
Nezaznamenali jste něco zvláštního v názvu tématu exkurze?
(Slovo „kouzelný“, kouzla se stávají jen ve pohádkách, jaké kouzlo může být v muzeu?)
Dnes se dozvíme, jaké kouzlo se s námi děje, když čteme knihy, posloucháme hudbu, sledujeme filmy.
Připomeneme si různé druhy umění, promluvíme si o tom, co pro nás znamenají, a pokusíme se prozkoumat, zda je nutné znát naši minulost. Jak si myslíte, kdo nás provede sálem muzea, kdo bude našimi průvodci? (Básníci, malíři, hudebníci)
Skutečně, to jsou malíři, básníci, hudebníci, kteří nás uvádějí do nezaměnitelného světa, světa představ, fantazií, vzpomínek, do světa kouzel, světa umění.
Práce na tématu hodiny
Jaké druhy umění znáte?
Dnes si neumíme představit svůj život bez hudby, poezie, obrazů, knih, divadla, filmu.
Svět je krásný. Jakmile ráno na chvíli vyjde slunce, růžová, modrá a modrá obloha se zlatí, země ožívá, tráva zeleňí, květy rozkvétají – žluté, azurové, karmínové. A vy, jako květiny, jste hezcí, slavnostní. A co dělá svět tak barevným? (Barvy.)
-
sál – Sál malířství
Naším prvním sálem je sál malířství.
Podívejte se, v našem sále jsou vystaveny reprodukce obrazů Alexeje Kondratjeviče Savrasova, Fjodora Alexandroviče Vasiljeva, Ivana Ivanoviče Šiškina. V jejich obrazech se malířům podařilo zachytit neobyčejnou krásu ruské přírody.
Pokud se podíváte pozorně na obraz I. Šiškina, uvidíte, jak daleko až oči dohlédnou, zlatí se na slunci hustá žito. Vítr lehce houpá těžké klásky. Zmizí v žitu křivolaká stezka. Mocné borovice se tyčí k modrému nebi, a díky tomu jsou prostory zlatého pole ještě širší. Když se díváte na Šiškinovu „Žito“, myslíte na nekonečné prostory rodné země, na její bohatství a štědrost. Samozřejmě, že o tom i Šiškin přemýšlel. Není divu, že si poznamenal: „Svoboda. Prostor. Žito… Ruské bohatství.“
Jaké obrazy vás zaujaly? Proč?
Proč si myslíte, že malíři často ve svých obrazech zobrazovali část své vlasti, místo, kde se narodili?
D. Měli rádi svou zemi, chtěli, aby ostatní viděli krásu Ruska.
Jaký dojem na vás udělal tento sál? Jaké kouzlo se zde stalo?
D. Dotkli jsme se krásy, údivu, krásy.
Projekt „My jsme malíři“ (skupinová práce)
Pojďme vytvořit projekt ve formě koláže, který můžeme nazvat „Krása“, v němž musíte ukázat krásu rodné přírody, vyjádřit k ní lásku.
Obrana projektu.
Krása – to je mír a klid,
Křik racků a vůně lesa.
Spánek dítěte, jarní bouře,
Bílý sníh a oči milovaných.
Krása – to je dívčí postava,
Letní večer a něžná matka.
Krása – to je zvuk hudby,
A přátelské stisknutí rukou.
Krása – to je oheň tance
A zpívající harmonika na poli.
Krása – na plátnech burlaků
Starý obraz velké řeky.
Krása je soulad duší,
Stepi, moře, tajga.
Krása je souznění kmenů,
Žito, pohanka, slunečnice a len.
-
sál – Literatura.
Každý člověk miluje svou vlast. Malíři vyjadřují svou lásku k vlasti štětci a barvami, a jak vyjadřují svou lásku básníci, spisovatelé?
D. Básníci a spisovatelé vyjadřují svou lásku k vlasti v próze, verších. Opravu, není to jen barvami, křídou, co může nakreslit obraz, ale slovy můžeme vykreslit úžasný svět – čtete, posloucháte, a před očima se objevují obrazy přírody, vlasti.
Jaké básníky a spisovatele, kteří psali o rodné přírodě, vlasti, znáte?
V tomto sále jsou vystaveni velcí ruští básníci a spisovatelé, kterými se musíme chlubit, oni sami velmi milovali Rusko a učí nás milovat naši vlast, obdivovat její krásu, moudrost našeho národa. Díky nim naši zemi milují a znají po celém světě.
Přehled učebního plánu pro chemii: Praktické úkoly, teorie a experimenty
Bezpečnost na internetu: Jak se chránit před podvodníky a kyberšikanou
Rozviňte závorky a zjednodušte výrazy
Tématická hodina k 10. výročí tragických událostí v Beslanu

Deutsch
Francais
Nederlands
Svenska
Norsk
Dansk
Suomi
Espanol
Italiano
Portugues
Magyar
Polski
Cestina
Русский