Lekce předmětu „Matematika“ (M.I. Moro) ve 2. třídě na téma: „Metoda výpočtů typu 26+7“

Učitelka 1. stupně
Sapranova S.S.

Rok 2012


Technologická karta modelu hodiny matematiky na téma „Metoda výpočtů pro případy typu 26+7“ (2. třída)

Typ hodiny: studium nového materiálu a jeho počáteční upevnění.
Didaktický cíl: vytvoření podmínek pro pochopení a zpracování nového učebního materiálu o metodách výpočtů pro případy typu 26+7, formulování a konstruktivní řešení vzdělávacích problémů, rozvoj vnitřní motivace k učení žáků.
Cíle hodiny podle obsahu:

  • Vzdělávací: Seznámit děti s metodami výpočtů pro případy typu 26+7;

  • Rozvojové: Rozvíjet kognitivní zájem o předmět, formovat dovednost řešit příklady typu 26+7, stejně jako schopnost uvažovat a vyvozovat závěry na základě dříve získaných znalostí.

  • Výchovné: Vychovávat smysl pro kolektivismus, ukázat význam každého žáka ve společné práci třídy při plnění poznávacích úkolů; podporovat rozvoj zájmu o předmět prostřednictvím herních úkolů v hodině.

Metody výuky: reproduktivní, vysvětlující-illustrativní, částečně vyhledávací.
Formy organizace poznávací činnosti: individuální, skupinová, frontální.
Technologie výuky: herní technologie.

Výukové prostředky:

  1. M.I. Moro, M.A. Bantova a další. Matematika, učebnice pro 2. třídu základní školy, elektronická aplikace k učebnici M.I. Moro Matematika 2. třída, projektor, prezentace, kartičky s odpověďmi, obrázky vánočních ozdob z různých epoch, hvězdy červené, žluté, hnědé barvy.


Průběh hodiny:

Fáze hodiny
Aktivity učitele
Aktivity žáků
Univerzální výukové činnosti podporující rozvoj osobních, předmětových nebo metapředmětových výsledků

Úvodní moment
Určení úrovně připravenosti žáků k hodině, příprava na vnímání učebního materiálu
„Dnes děti proběhneme takovou hodinu,
Společně všichni pracovat budeme,
Musíme se do termínu vejít,
Dovednosti, vědomosti ukázat máte.
Výsledky odpovědí, pro mě moc důležité,
Tak téma hodiny teď představím a plán otevřu!“
(Slide č. 1)
Kontrola připravenosti pracovního místa žáků

Osobní: Chápou význam vědomostí pro člověka, mají chuť se učit, správně se identifikují z pohledu školáka

Motivační fáze (sebeurčení) k výukové činnosti
Žákům nabízím, aby sami formulovali cíle hodiny, shrnuji odpovědi dětí a stanovím úkol na hodinu.

  • „Dnes vás v hodině matematiky čeká neobvyklé turné.

  • Co si představujete pod tímto slovem? (Slide č. 2)

  • Jaký svátek mají děti nejraději na světě?

  • Bez čeho by nebyl nový rok?

  • Pustíme se spolu do Novoročního turné „Jak se stromeček zdobil“. A navíc naše cesta bude i matematická!“
    Podívejte se na plán cesty (Slide č. 3) a řekněte mi, co budeme během této cesty dělat?
    Během ní ukážete, jak jste se naučili řešit příklady, jak dokážete řešit úkoly a logicky myslet. Také se naučíte řešit nové typy příkladů.
    Takže vás požádám, abyste byli pozorní a aktivně mi pomáhali. Vaše pomoc – to je vaše účast na hodině.“

Žáci určují cíle hodiny
Odpovědi dětí

Regulativní: cílové stanovení, formulují a drží se výukového úkolu.
Osobní: uvědomují si své možnosti v učení.
Komunikační: rozvažují, vyjadřují a obhajují svůj názor.


Fáze aktivace a pokusného výukového úkonu

Logické zahřátí.
Ústní výpočty.
Nabízí úkoly k procvičování ústních výpočtů, poznání složení čísel a rozvoj logického myšlení.
„Stromeček začali zdobit za cara Nikolaje I. Jeho manželka, carevna Alexandra Fjodorovna, původem z Pruska, přenesla do Ruska zvyk zdobit domov stromečkem se svíčkami.
(Slide č. 4)

  • Na stromečku je 4 svíčky, jedna z nich zhasla. Kolik svíček je na stromečku? (4)

  • Světélka na svíčkách blikala takto: 1 mezi 2 a 3 v řadě, 1 před nimi, 2 za nimi, 1 za nimi, 2 před nimi. Kolik bylo světýlek? (3)

  • Svíčky na stromečku byly v řadě. Řada začínala číslem 4, každé následující číslo bylo o 1 větší než předchozí. Řekněte páté číslo v této řadě. (8)

  • Počítáme rychle:

  • Kolik prstů máme na dvou rukách? (10)

  • Kolik prstů máme na 10 rukách? (50)

  • Pokud je dnes pondělí, jaký den bude za 14 dní? (Pondělí)

  • Zvyk přivítat Nový rok zavedl Petr I. a nařídil, že stromeček se stane „novoročním“ stromem. V Rusku se zvyk zdobit stromeček stal běžným od roku 1813. Abychom zjistili, jak zdobili stromeček, vyřešte příklady napsané na tabuli:
    13-5+6= 13-0+7=
    16-8+3= 7+8-15=

□ + 5 = 13 9 + □ = 14
7 + □ = 14 4 + □ = 12

Hra „Ozdob stromeček“
(Slide č. 5)

Děti řeší příklady, vybírají odpovědi na kartičkách a připevňují je k příkladům, otočené stranou s obrázky sladkostí a ovoce.

Děti si připomínají složení čísla 10. Vyplňují správné číslo do prázdného kruhu.

Odpovědi dětí. (Sladkosti a ovoce)


Fáze identifikace příčiny obtíží. Sebeurčení k činnosti.
Fáze výstavby projektu řešení obtíží

Učitel nabízí řešit příklady napsané na tabuli s podrobným ústním komentářem.
24+5 28-30 27+3 26+7

  • Který příklad vám způsobil potíže při řešení?

  • Jaký úkol si před sebou stanovíme?

  • Jak myslíte, že bychom ho mohli vyřešit?

Děti postupně přicházejí k tabuli a řeší příklady s podrobným komentováním.
Odpovědi dětí.
Děti se snaží najít řešení problému a pomáhají hledat způsob řešení numerického výrazu.

Poznávací: vykonávají praktickou práci, čerpají potřebné informace z praktické činnosti a vlastních zkušeností.
Komunikační: rozvažují, vyjadřují svůj názor.