Lekce předmětu „Svět kolem nás“ 1. třída (Učební plán „Škola Ruska“)
Učitel: Šabanová E.A.
Téma lekce: Odkud pochází odpadky a kam zmizí?
Motto lekce: V přírodě není odpadků, není zbytků,
Učme se, přátelé, od přírody!
Cíle lekce: Vytvořit podmínky pro formování představy o zdrojích domácího odpadu a způsobech jeho likvidace; přesvědčit o nutnosti dodržování čistoty doma, ve městě a v přírodě.
Očekávané výsledky: Uvědomění si nutnosti udržování čistoty; osvojení základních dovedností týmové spolupráce.
Výukové úkoly:
-
osobnostní: podpořit uvědomění si hodnoty probíraného tématu prostřednictvím řešení ekologického problému; uvědomit si význam své činnosti v malých skupinách, zajistit motivaci k učení;
-
předmětové: organizovat činnost žáků při výběru prostředků a způsobů činnosti k určení zdroje vzniku odpadu a jeho likvidaci;
-
metapředmětové: podpořit pochopení úkolu lekce a snahu jej splnit, zhodnotit své výsledky; organizovat hledání potřebných informací prostřednictvím čtení textů, formovat prvky spolupráce při diskusi ve skupinách o nutnosti třídění odpadu; umění formulovat řečové výstupy.
Pomůcky k lekci: obrázek Zloučka – Špinavý, květ sedmikrásky s okvětními lístky – otázkami, koláž mimozemského města, obaly od výrobků (papírové, skleněné, plastové, kovové), obálka „Rady Moudré Želvy“, 4 odpadkové koše s nápisy: papírové, skleněné, plastové, kovové předměty.
Průběh lekce
I. Organizační moment. Motivace k výukové činnosti.
(UBD: vnitřní potřeba zapojení do výukové činnosti - „chci“; vůle k seberegulaci, plánování spolupráce s učitelem a spolužáky)
Dohled: Začneme lekci rozcvičkou:
A teď tahy rukama
Vstali jsme, narovnali záda.
Nakloníme se doprava-doleva,
První tah, druhý tah.
A úsměv si vyměníme,
Začínáme naši lekci.
Učitel: Jak je dnes krásně v našem třídě, čistota a pořádek. Děkujeme dohlížejícím! V čisté třídě se přemýšlí lépe.
-
Milí žáci! Dnes jsem vám přinesla neobvyklou zprávu. Na webových stránkách ruských škol přišla SOS zpráva. Kdo z vás ví, co to znamená? (Je to signál o nouzi). A za tímto signálem přišla zpráva, pozorně ji poslechněte.
„Vážení obyvatelé Země! Žijeme na planetě YALMEZ. Posíláme vám fotografii naší planety, které hrozí zánik. Poradíte nám, jak zachránit naši planetu? Předem vám děkujeme!“ -
Podívejme se na tuto fotografii (učitel ukazuje objemnou koláž: na pozadí vesmírného prostoru je zobrazená planeta, pokrytá odpadem, vidíme lahve, sáčky, plechovky a další věci. Na hoře odpadu je Zloučka – Špinavý).
-
Děti, co si myslíte, jaká katastrofa se stala na této planetě? A co tam dělá Zloučka-Špinavý? (Předpoklady dětí: objeví se tam, kde je špína).
-
Jak myslíte, můžeme pomoci obyvatelům této planety?
-
Tak vpřed! Hodně štěstí!
II. Sebeurčení k výukové činnosti
(UBD: schopnost stanovit si výukový úkol, naplánovat činnost, její výsledek)
-
Navrhuji se zaměřit na pomocná slova. Co myslíte, jaké důležité otázky bychom si měli položit, abychom vyřešili tento problém?
Na tabuli je květ sedmikrásky s otázkami na okvětních lístcích: co? kdo? jak? odkud? kam? kde? kdy? proč? proč? „Mozková bouře“ Kolektivní výběr nejdůležitějších otázek: odkud pochází odpad? a kam s odpadem? Na tabuli se objeví téma lekce: „Odkud pochází a kam mizí odpad?“ -
Pokud odpovíme na tyto otázky, znamená to, že úkol zvládneme.
-
Kde budeme hledat odpovědi na otázky? Určete naše pomocníky. (ptáme se učitele, jeden druhého, podíváme se do učebnice, poradíme se s Moudrou Želvou, na tabuli se objeví symboly – „pomocníci“).
-
Podívejte se do obsahu učebnice, nenajdete tam naše otázky?
(Děti podle obsahu učebnice určují str. 95, najdou potřebnou stránku). -
Ruské přísloví říká: „Jedna hlava je dobrá, ale dvě jsou lepší“. Budeme se řídit radou a pracovat ve skupinách (rozsazení do skupin).
III. Osvojení nových vědomostí a způsobů činnosti
(UBD: formulování a řešení problémů: samostatné vytváření způsobů řešení problémů vyhledávacího charakteru; plánování výukové spolupráce; schopnost vědomě a svobodně formulovat výpovědi; hledání a vybírání potřebných informací)
-
Aktualizace znalostí na téma: „Odkud pochází odpad?“
Práce ve skupinách. Opakování pravidel práce ve skupinách, rozdělení povinností ve skupině. Modelování situace (opora o osobní zkušenost, pozorování v reálných situacích). Děti dostávají úkoly na kartičkách.
Kartička. Úkol č. 1: Proberte ve skupině, odkud pochází odpad? -
krok: Vzpomínáte si, co člověk používá každý den?
Jaký odpad vzniká po použití výrobků? -
krok: Podívejte se do učebnice na str. 78
-
krok: Přečtěte si na str. 78, co má Zloučka-Špinavý ráda.
-
krok: Připravte zprávu: „Zjistili jsme…“
Výsledek činnosti. (Obrázek Mravenečka na tabuli). Zjistili jsme, že za běžným odpadem se skrývá velký problém, který je třeba řešit společně (str. 78 učebnice).
Po vyslechnutí všech zpráv činíme závěr: Člověk při své činnosti používá mnoho věcí (hygiena, stravování, učení, volný čas atd.); když se stanou nepotřebnými, přemění se na odpad, stejně jako obaly od těchto věcí. Je tak krásná planeta, když je pokryta hromadami odpadu? Jak zachovat krásu planety?
Výstup na ekologický problém: člověk nemůže žít bez těchto věcí = tyto věci překážejí životu. Co s tím?
-
Teď si odpočineme, abychom se mohli pustit do řešení tohoto důležitého úkolu.
Aktivní přestávka „Sbírej odpadky“: jdi na hledání nepotřebných obalů po škole: 1. třída – jídelna, 2. třída – chodba, 3. třída – třída, 4. třída – tělocvična (učitel předem rozmístí obaly) nebo dle situace podle uvážení učitele v básnické formě.
Na louce rostou květiny,
Vítr občas fouká,
A pak znovu vstávají
Nekonečné krásy.
Jen to není problém.
A stále květou.
-
Organizace výzkumné činnosti k formování představy o způsobech likvidace odpadu. Druhý život nepotřebných věcí. Pokračování práce ve skupinách.
Kartička. Úkol č. 2: Zamyslete se a navrhněte, kam je nejlepší odvézt odpad? -
krok: Kam zmizí odpad z našeho domu? Sledujte cestu odpadu z vaší domácnosti. Použijte slova: odpadkový koš, odpadní kanál, kontejner, popelář).
-
krok: Diskutujte, kam je lepší odpad odvézt. Vysvětlete své rozhodnutí.
-
krok: Podívejte se na horní obrázek v učebnici na str. 79. Vytvořte závěr.
Výsledek činnosti
-
Nejlepší variantou je továrna na recyklaci odpadu. Ale bohužel nejsou všude, a proto se odpad často odváží na skládky.
-
Kde se organizují skládky?
-
Skládka by měla být umístěna v dostatečné vzdálenosti od měst a obcí, na místě, kde vítr nepřináší nepříjemný zápach k lidskému obydlí. Toto místo by nemělo být blízko vodních toků a chráněných oblastí.
-
Praktická činnost
-
V mnoha zemích lidé předtím, než vyhodí odpad, třídí ho: odpad různých materiálů sbírají do různých kontejnerů. Proč to dělají? (Aby usnadnili jeho recyklaci v továrně).
-
Pojďme i my roztřídit obaly, které jste nasbírali během rozcvičky. (Nabízeny nádoby s nápisy: papírové, plastové, skleněné, kovové).
-
Co lze vyrobit z recyklovaných materiálů? (Prohlížení snímku).
-
A jaké užitečné věci si můžete vyrobit vlastníma rukama? (Pokračujte v této práci v mimoškolních aktivitách).
Výsledek činnosti: (Obrázek Mravenečka) Naučili jsme se třídit odpad z různých materiálů.
VI. Závěr lekce
-
Vraťme se na začátek lekce a vzpomeňme si, co nás obyvatelé planety YALMEZ požádali?
-
Jaké rady jim pošleme pro řešení jejich problému?
-
A teď si přečtěte název planety pozpátku. (ZEMĚ).
Práce na odhalení prvků humanistických hodnot - přírodní prostředí jako podmínka života a zdraví lidí (snímek).
Neodhazujte odpad, kde se vám zachce, chraňte přírodu a dodržujte čistotu. Pro ochranu přírody byla vytvořena celá věda – ekologie. A lidé, kteří se zabývají ochranou přírody a jejích bohatství, se nazývají ekology. Abychom zachovali čistotu na naší planetě a uchovali její bohatství, měl by se každý člověk stát alespoň trochu ekologistou.
V přírodě nejsou odpadky, nejsou zbytky,
Učme se, přátelé, od přírody.
Dívka: Na planetě žijeme spolu,
Chlapec: Tato planeta je náš společný domov:
Dívka: Rychlé řeky a modré moře,
Chlapec: Lesy, louky a vzdálené hory,
Dívka: Dům pro zajíčka, dům pro jelena,
Chlapec: Dům pro delfína, velrybu a tuleně.
Společně: Naše planeta nás všechny přivítala,
Ale pro odpad tu místo není!
V. Reflexe
(UBD: schopnost strukturovat znalosti, hodnocení procesu a výsledků činnosti)
-
Hodnoťte své dosažené výsledky v lekci: „Já“ – jak jsem se cítil, jsem spokojen s prací; „My“ – bylo pohodlné pracovat ve skupině, jaké problémy se objevily v komunikaci; „Práce“ – jaké výukové úkoly byly splněny, co jsme se naučili, co jsme objevili?
Hodnoťte práci pomocí symbolu (na str. 79 – zobrazí symbol). -
Doufám, že po dnešní lekci bude na naší ZEMI o 25 ekologů víc.
Příkaz k úpravám organizace zkoušky pro cizí státní příslušníky
Doporučený vzor nabídky pro fyzické osoby
Ukazatele činnosti vzdělávací organizace podléhající sebehodnocení za rok 2017
Kozáci v bitvě o Moskvu: Hrdinství, taktika a ztráty sovětské kavalerie během zimní ofenzivy 1941

Deutsch
Francais
Nederlands
Svenska
Norsk
Dansk
Suomi
Espanol
Italiano
Portugues
Magyar
Polski
Cestina
Русский