Kemian tunti 8. luokalla
Aihe: "Kemialliset reaktiot"
Tunnin tavoite: esitellä kemiallisen reaktion käsite.
Tunnin tehtävät:
Koulutus: muodostaa kemiallisen reaktion määritelmä; tutkia kemiallisten reaktioiden tunnusmerkkejä ja edellytyksiä, niiden käyttöä ja merkitystä ihmiskunnan elämässä.
Kehittäminen: kehittää oppilaiden luovia ja tutkimuksellisia kykyjä käyttäen ongelmaperustaisen oppimisen tekniikkaa; kykyä havaita, analysoida, verrata, yleistää, puhua ja ilmaista ajatuksia; kykyä työskennellä itsenäisesti lisätiedon kanssa; kykyä työskennellä ryhmissä ja yksilöittäin.
Kasvatus: herättää oppilaiden kiinnostus tietämystä kohtaan ja kemian aineeseen; edistää keskinäistä kunnioitusta, itsearvostusta ja itsekuria; luoda positiivinen psykologinen ilmapiiri.
Tunnin tyyppi: epätavallinen (uuden tiedon rakentamisen työpaja)
Menetelmät: ongelmanratkaisullinen, tutkimuksellinen.
Työmuodot: yksilö-, ryhmä- ja yhteisötyöskentelyn vuorottelu.
Välineet: ohjeet; oppikirjan sähköinen sovellus; tietokone, projektori; laboratoriovälineet kokeiden suorittamiseen (katso ohjeet).
Tunnin kulku:
I. Organisointi
(Tavoite: luoda positiivinen emotionaalinen ilmapiiri, valmistaa ja järjestää oppilaat)
Opettaja:
Tänään meillä on epätavallinen tunti – luovan työpajan muotoon rakennettu uusiin tietoihin tutustuminen. Teillä on mestareiden rooli. Jokainen teistä tulee yrittämään näyttää omat luovat kykynsä, työskennellä itsenäisesti, ryhmissä ja kehittää tutkimuskykyjään.
Työpajassa ei ole arvostelua, kilpailua, vastakkainasettelua. Täällä jokaisella on oikeus sanoa, mitä ajattelee. Meidän tulee suhtautua tähän ymmärryksellä. Minulle on annettu mestarien mestarin rooli, ja aion auttaa teitä tulemaan mestareiksi.
II. Induktio
(Tavoite: luoda tunne ilmapiiriin ja herättää kiinnostus tulevaan työhön)
EOR-diad: kemialliset ilmiöt (reaktiot)
-
polttopuun palaminen nuotiossa,
-
kotitalouskaasun palaminen,
-
kynttilän palaminen,
-
maidon hapattaminen,
-
fotosynteesi,
-
kuparikaton hapettuminen,
-
avoin pullo hiilihapotettua vettä,
-
bengaalitulen palaminen.
Opettaja:
Lapset, mitä mieltä olette, millä yleisellä sanalla voisimme kutsua kaikkia esitettyjä prosesseja?
Odotettu vastaus: kemialliset ilmiöt tai kemialliset reaktiot.
III. Uuden tiedon rakentaminen
Opettaja:
Näin ollen tunnin aiheemme on "Kemialliset reaktiot". (Tunnin aikana tehdään pääasialliset muistiinpanot vihkoon).
Tämä käsite on tutkimuksemme kohteena.
Mikä ongelmakysymys tässä herää? Mitä meidän pitää selvittää?
Odotettu vastaus: mikä on kemiallinen reaktio, mitä kemiallisessa reaktiossa tapahtuu, sen pääerot fysikaalisista ilmiöistä.
Muodostetaan yhdessä tutkimuksemme tavoite ja tehtävät.
(Opettaja vain auttaa, ohjaa).
Tavoite: esitellä kemiallisen reaktion käsite kemian pääkohteena.
Tehtävät:
-
määritellä kemiallinen reaktio,
-
tutkia kemiallisten reaktioiden syntyä ja kulkua,
-
määritellä, mitä kemiallisessa reaktiossa tapahtuu,
-
oppia soveltamaan saatuja tietoja elämässä.
Ongelmanratkaisu. Laboratoriokokeen suorittaminen.
Opettaja:
Nyt teette tutkimusmatkailijoiden roolissa kemiallisessa laboratoriossa.
Tehtävänne: suorittaa kokeet, jotka on kuvattu ohjeissa. Vastatkaa suullisesti ohjeen ensimmäisen kohdan kysymyksiin. Älkää unohtako turvallisuusohjeita kokeiden suorittamisessa. Turvallisuusohjeistus. (Työskentely ryhmissä).
Sosiaalistaminen.
Ryhmien esitykset: kokeiden tulosten esittely, selitys, kysymyksiin vastaaminen.
Opettaja:
Nyt suorittakaa ohjeen toinen kohta. Päätä vihkoon lause: "Kemiallinen reaktio on..."
Sosiaalistaminen.
Kuunnellaan jokaisen ryhmän selitys.
Vertailu mallin kanssa, korjaaminen ja lopullinen määritelmä:
"Kemiallinen reaktio on aineiden muuttuminen toisiksi aineiksi, jotka eroavat alkuperäisistä koostumukseltaan, rakenteeltaan ja ominaisuuksiltaan."
Opettaja:
Olemme vastanneet pääkysymykseen – mitä kemiallinen reaktio on? Mitä meidän vielä pitäisi tietää? (Oppilaiden vastaukset, opettaja auttaa).
Reaktioita luonnehtii tietyt muutokset. Mitä ne muutokset voisivat olla?
Odotettu vastaus: tunnusmerkit.
Mitä tunnusmerkkejä voidaan käyttää, jotta voimme sanoa, että kemiallinen reaktio on tapahtunut?
Tähän kysymykseen auttavat teitä kokeiden tulokset ja ohjeen kolmas kohta.
(Työskentely ryhmissä).
Sosiaalistaminen. Oppilaat nimeävät kemiallisten reaktioiden tunnusmerkit.
Vertailu mallin kanssa, korjaaminen ja kirjoittaminen vihkoon.
Ongelmatilanteen luominen.
Opettaja:
Teille on varmasti tuttu, että puita on vaikeampi sytyttää kuin ohuita oksia. Myös hiilipalo on vaikeampi sytyttää. Ja puupurujen ei sytytä normaalissa huonelämpötilassa, vaikka ne ovatkin ilmassa.
Ongelmakysymys: Miten tämän voi selittää? Mitä täytyy tehdä, jotta kemiallinen reaktio tapahtuisi?
Odotettu vastaus: täytyy olla tietyt olosuhteet.
Oppilaat luettelevat kemiallisten reaktioiden edellytyksiä. Jos heillä on vaikeuksia, opettaja ehdottaa ohjeen neljännen kohdan suorittamista.
Sosiaalistaminen. Oppilaat luettelevat kemiallisten reaktioiden edellytykset.
Vertailu mallin kanssa, korjaaminen ja kirjoittaminen vihkoon.
Opettaja:
Lapset, missä kemiallisia reaktioita käytetään? Mikä on niiden merkitys?
(Oppilaiden vastaukset). Ohjeen viidennen kohdan suorittaminen.
Kiinnitä huomiota "Kemian ympärillämme" -näyttelyyn.
V. Kotitehtävä
Pakollinen: p. 26, kysymykset 2 ja 3 s. 139
Lisätehtävä: 2-3 esimerkkiä kemiallisista ilmiöistä ja niiden käyttökohteista.
Luova tehtävä: keksi kemiallisista ilmiöistä arvoituksia, satu tai ristisanatehtävä.
VI. Reflektio. Oppilaat arvioivat omaa toimintaansa tunnilla.
Opettaja: pöydillä on kortteja, täyttäkää niihin lauseet.
Tänään tunnilla minä:
-
opin...
-
oli mielenkiintoista...
-
oli vaikeaa...
-
minun tuntemukseni...
-
minusta tuntui tärkeältä...
-
ymmärsin, että...
-
tunsin, että...
Opettajan arviointi: Hyvin tehty! Kiitos kaikille aktiivisesta, hedelmällisestä ja luovasta työstä!
Liite 1.
Ohje ryhmätyöhön
I. Laboratoriokokeiden suorittaminen.
-
Laita muutama kalkkikiven palanen koeputkeen (CaCO3). Lisää varovasti hieman rikkihapon liuosta (H2SO4). Mitä havaitset? Voiko tämän ilmiön liittää kemialliseen reaktioon? Jos voi, niin miksi? Muuttuvatko aineet kokeen jälkeen?
-
Laita varovasti hieman kaliumhydroksidin liuosta (KOH) koeputkeen ja lisää yhtä paljon kuparisulfaattia (CuSO4). Mitä havaitset? Voiko tämän ilmiön liittää kemialliseen reaktioon? Jos voi, niin miksi? Muuttuvatko aineet kokeen jälkeen?
-
Laita hieman bariumkloridin liuosta (BaCl2) koeputkeen ja lisää varovasti yhtä paljon rikkihappoa (H2SO4). Mitä havaitset? Voiko tämän ilmiön liittää kemialliseen reaktioon? Jos voi, niin miksi? Muuttuvatko aineet kokeen jälkeen?
II. Täydennä vihkoon lause: "Kemiallinen reaktio on..."
(jos kohtaat vaikeuksia, katso Gabrjelianin oppikirjan sivu 13).
III. Listaa kemiallisten reaktioiden tunnusmerkit (tähän auttavat aiemmat muistiinpanosi vihkoon).
IV. Listaa kemiallisten reaktioiden edellytykset.
(tähän auttaa Gabrjelianin oppikirjan sivu 138).
V. Anna esimerkkejä kemiallisten reaktioiden käytöstä.
Miten uusiutuvat energialähteet ja sähköajoneuvojen infrastruktuuri vaikuttavat sähköjärjestelmän vakauteen ja haasteisiin?
Miten erilaisten yrttivalmisteiden käyttö vaikuttaa maksatoimintoihin ja terveyteen?
Mikä on ajan ja paikan suhde Christopher Priestin tarinassa?
DevOpsin virheiden suodatin ja sen rooli ohjelmistokehityksessä
Työn ja historian sivujen takana: 5. luokan työohjelma
Päätös lasten oikeuksien valtuutetun nimittämisestä ja sovittelupalvelun perustamisesta
Suositeltu hakemuslomake rekisteröidyille yksityishenkilöille, jotka ovat PJSC Aeroflotin osakerekisterissä
Vanhempien apu Internetin valvontaan ja turvallisuuteen

Deutsch
Francais
Nederlands
Svenska
Norsk
Dansk
Suomi
Espanol
Italiano
Portugues
Magyar
Polski
Cestina
Русский